جاوااسکریبت چیست ؟

علی فرمانی 26 اسفند 1397 آموزش جاوااسکریپت برنامه نویسی جاوااسکریپت 19
آموزش

جاوااسکریبت چیست ؟

شاید برای شما هم این سوال پیش امده باشد که جاوااسکریبت چیست و کاربرد این زبان برنامه نویسی چیست ؟ جاوا اسکریبت در سال های اخیر جزء چند زبان برنامه نویسی برتر و پر طرفدار جهان می باشد .

جاوا اسکریپت چیست و کجا استفاده می شود ؟

جاوااسکریبت یک زبان شی گرا  و قدرتمند می باشد که در سال های اخیر بسیار قدرتمند عمل نموده و اکنون از ان می توانید در برنامه نویسی نرم افزار های تحت سرور ، تحت وب ، موبایل ، سیستم عامل و … استفاده نمود . با توجه به فریمورک ها و کتابخانه هایی که هر روز به تعداد انها افزوده می شود می توان گفت جاوا اسکریت به یک زبان فوق العاده قدرتمند در برنامه نویسی تبدیل شده است .

ایجاد رفتار تعاملی و دستوری در وب

شما با استفاده از جاوا اسکریبت می توانید رفتار ها و ابزار ها و … را در سایت خود کنترل نمایید برای مثال :

  • نمایش یا پنهان کردن اطلاعات بیشتر با کلیک یک دکمه
  • تغییر رنگ یک دکمه زمانی که ماوس روی آن قرار می‌گیرد
  • نمایش اسلاید تصاویر در صفحه اصلی وب
  • زوم کردن بر روی یک عکس
  • نمایش تایمر یا شمارش معکوس در وب سایت
  • پخش فایل صوتی و تصویری در یک صفحه وب
  • نمایش انیمیشن‌ها

ایجاد برنامه های تحت دکستاپ

فریمورک الکترون Electron JS  را میتوان یک فریمورک قدرتمند برای راه اندازی و طراحی نمر افزار های تحت دکستاپ دانست کی میتوان از ان برای تمام سیستم عامل ها خروجی تهیهی نمود . الکترون در کنار فریمورک های Node.js   و React دارای قدرت بالا بوده و نرم افزار های فوق حرفه ای را میتوان با ان طراحی نمود . از معروف ترین نرم افزار های طراحی شده با ان می توان به نرم افزار visual studio code و نرم افزار تحت دسکتاپ whatsapp اشاره نمود .

ایجاد برنامه‌های وب و موبایل

امروزه با کمک فریمورک های جاوا اسکریبت بخصوص React میتوان نرم افزار های قدرتمند و کاربردی ای برای موبایل و … طراحی نمود که از نمونه این اپلیکیشن های قدرتمند می توان به اینستاگرام اشاره نمود .

توسعه دهندگان می‌‌توانند از فریم‌ورک‌های مختلف جاوا اسکریپت برای توسعه و ساخت برنامه‌های وب و موبایل استفاده کنند.

فریم‌ورک‌های محبوب جاوا اسکریپت React، Angular و Vue می‌باشند. بسیاری از شرکت‌ها از Node.js که یک محیط runtime جاوا اسکریپت برروی موتور V8 گوگل کروم می‌باشد استفاده می‌کنند. چند نمونه از مثال‌های مشهور آن: PayPal، LinkedIn، Netflix و Uber می‌باشد.

وب سرور و توسعه برنامه‌های کاربردی سرور

شما با کمک فریمورک قدرتمند Node.js  می توانید نرم افزار ها و ابزار قدرتمند برای back-end  سرور و نرم افزار های تحت وب خود طراحی نمایید که این فریمورک باعث می شود جاوا اسکریبت در بحث برنامه نویسی سمت سرور به یک قدرت تبدیل شود که در سال های اخیر بسیار کار با ان افزایش یافته و طرفداران زیادی دارد .

از نمونه ساتی های معروف استفاده کننده از این سیستم میتوان به پی پال و در ایران نمونه سایت و اپلیکیشن دیوار اشاره نمود .

توسعه بازی های تحت وب

با جاوا اسکریبت می توانید بازی های تحت وب و جالبی طراحی نمایید که نمونه ان می توان به بازی تراوین اشاره نمود .  ساخت بازی های کوچک تحت وب را میتوان تمرینی برای حرفه ای شدن در جاوا اسکریبت دانست .

علی فرمانی

سلام خدمت شما، علی هستم برنامه نویس وب ، بیش از 10 سال هست تو حوزه وب هستم . علاقمند به توسعه و برنامه نویسی پی اچ پی ، جاوا اسکریبت و وردپرس ...

مشابه ها